List motywacyjny i CV

Każdy, kto poszukiwał już pracy, na pewno wie, iż obowiązkowo przy rekrutacjach wymagane są CV, a czasami również listy motywacyjne. Są to podstawowe dokumenty, na podstawie których firmy dokonują wstępnej selekcji chętnych na daną posadę. Jeżeli zatem przygotujemy je odpowiednio, znacznie wzrosną nasze szanse na zdobycie upatrzonego etatu.W istocie jednak stworzenie nawet krótkiego życiorysu wcale nie jest takie proste.

Niestety po przesłaniu CV, gdy nie dostajemy żadnej odpowiedzi, nie możemy stwierdzić czy to przez to, iż nie spełnialiśmy oczekiwań rekrutera czy może to akurat nasz życiorys nie był wzorowo przygotowany. Tak więc musimy wcześniej poszukać fachowej pomocy.Przede wszystkim można wyszukać w internecie na dedykowanych serwisach wzory CV, na podstawie jakich przygotujemy własny życiorys. Dodajmy, iż w zależności od branży, do której aplikujemy, taki wzór CV może się ogromnie różnić.Inna opcja to szablony CV. Są to wstępnie naszkicowane pliki, w których trzeba tylko uzupełnić aktualne informacje. Niejeden szablon CV można bezpłatnie pobrać z rozmaitych serwisów na prywatny dysk.Prawdopodobnie najwygodniejszym sposobem są jednakże generatory CV.

Są to funkcjonalne programy, jakie zbudowane są z kilku pól pozwalających na proste zamieszczanie potrzebnych danych w dokumencie. Można też dodawać tam fotografie. Gdy już wszystko wpiszemy, generator CV stworzy nam plik z gotowym dokumentem.Oczywiście znacznie więcej wysiłku wymaga list motywacyjny, bowiem standardowo posiada on mniej ścisłą postać, w dodatku piszemy go myśląc o określonej pracy.

Nie można więc wykorzystać tutaj jakiegoś gotowego wzoru – list motywacyjny trzeba już stworzyć samodzielnie.

Przyjaciele: